Alvin Ailey American Dance Theatre Certificate Program

It saddens me to see the financial conditions blocking the dreams. This is why I am asking for your help to go to Alvin Ailey American Dance Theatre, where I recently have been accepted to!

Dilâ Tuition Fees May 14, 2019 at 10:23 am
€0
Pledged of €25,000 goal
0
Backers
  • Description
  • Backers

Hi dancers and dance lovers!

I’m Dilâ, 17 year old girl originally from Turkey; and I have done my secondary studies in Canada, while continuing my dance education at Atlantic Ballet Theatre of Canada’s Advanced Ballet Section.

I have recently applied to some important dance academies one in Munich and two in New York with my photographs and video footage. I have been accepted to these three academies in a very short period of time, and I cannot tell how excited and happy I am about this amazing news. One of them is the world-renowned Alvin Ailey American Dance Theater in New York, who I most sincerely want. My dream are finally coming true and I want to take this opportunity more than anything else that I can imagine. This is a great opportunity to develop myself in the field of art that I am passionate about; and if I get this chance, I will work tirelessly with the determination, will and great happiness until the last drop of the my sweat.

But it does not seem to be possible for me and my family to pay this tuition without any support. As you may already know, Turkey’s economy is not the best and does not seem to be getting any better (1 Turkish Lira currently equals to around 0,14 USD).  This is a 3-year Certificate Program and the tuition is apx. $15k per year (could be changed for the next years); without including any living or daily expenses. If I was to add the other expenses aside from the program tuition, it could go up to apx. $38k. However, I am willing to do whatever it takes to be in this school and to pursue my dance career taking all the advantages of it. I put an average amount under this campaign, but whatever amount comes from your heart, will be forever appreciated.

I am now asking for your support.

Hugs,

Dilâ

Merhaba dansçılar ve dans severler!

Ben Bodrum’dan Dilâ, 17 yaşındayım; lise eğitimimi Kanada’da tamamladım ve aynı zamanda dans eğitimime Atlantic Ballet Theatre of Canada – Advanced Ballet bölümünde devam ettim.

Kısa bir süre önce bir Münich, iki de New York’taki saygın dans kuruluşlarına fotoğraf ve video çekimlerim ile başvuruda bulundum. Oldukça kısa bir zaman dilimi içerisinde bu üç kuruma da kabul edildim ve bu harika haberden ne kadar heyecanlı ve mutlu olduğumu anlatabilmem mümkün değil… Bunlardan biri, en canı gönülden istediğim New York’taki dünyaca ünlü Alvin Ailey Amerikan Dance Theatre. Hayallerim sonunda gerçek oluyor ve bu fırsatı gerçekten hayal edebildiğim her şeyden daha çok almak istiyorum. Bu, tutku duyduğum sanat alanında kendimi geliştirmem için mükemmel bir fırsat; ve eğer bu şansı yakalarsam, terimin son damlasına kadar kararlılıkla, irade ve büyük mutlulukla yorulmadan çalışacağım.

Ancak ben ve ailem için bu ücreti herhangi bir destek almadan ödeyebilmemiz pek mümkün görünmüyor. Bildiğiniz gibi, bugünlerde ekonomik olarak birtakım zor dönemlerden geçiyoruz (1 Türk Lirası şu anda yaklaşık 0,14 ABD Doları’na eşittir). Bu 3 yıllık Sertifika programı, Amerika standartlarındaki akademik bir üniversiteden daha uygun ücretli lâkin yine de gerçekleştirmek için desteğe ihtiyacım var. Program ücreti yılda ortalama 15 bin ABD Doları (sonraki yıllar için değiştirilebilir); herhangi bir yaşam veya günlük masraf dahil etmeden. Alvin Ailey American Dance Theatre’ın internet sitesinde yer alan bir tabloya göre, eğitim ücretine artı olarak günlük yaşam ve barınma masrafları eklenirse bu rakam yıllık ortalama 38bin& civarına çıkabileceği belirtilmiş. Ancak, bu okulda olmak için ne gerekiyorsa yapmaya ve tüm avantajlarından yararlanarak dans kariyerime devam etmeye sonuna kadar istekliyim ve bu kampanyanın altına ortalama bir miktar koydum; kalbinizden ve gönlünüzden ne koparsa, desteğiniz için sonsuza dek minnettar olacağım. Aynı zamanda bu konu hakkındaki tüm öneri ve tavsiyelerinizi dinlemekten büyük bir mutluluk duyarım.

Şimdiden teşekkür ederim.

Saygı ve Sevgiler,

Dila

41 Shares
Translate »